3D visualiseerimist leidub kõikjal, alustades tööstuslikust disainist, lõpetades filmindusega. Kõige enam kasutatakse 3D disaini turunduses ja reklaamis. Nende võlu peitub kiiruses ja hinnas. 3D piltide abil on ettevõtetel võimalik katsetada turgu enne tootmise alustamist ja müüa kinnisvara, mida veel ei eksisteeri. Vajalik objekt ja keskkond luuakse täielikult arvutis. Lisaks on graafilisel disaineril täielik kontroll lõpptulemuse üle – ei pea muretsema täiusliku lõppviimistluse ja sobivate ilma tingimuste pärast. Igat detaili on võimalik kiiresti korrigeerida ja kujutada vajaliku nurga alt.
Mudeldamine
3D visualiseerimise esimeseks sammuks on 3D mudeli loomine. 3D mudeldamisel on sisendiks skeemid ja joonised, ideaalsel juhul detailsed tööjoonised. 3D mudel on matemaatilise võrrandi visuaalne ruumiline kujutis, kus võetakse arvesse kõiki x,y,z telgi. Graafiline disainer on justkui skulptor, kes voolib savist vormi. Ainus erinevus skulptoril ning 3D mudeldajal on nende töövahend, viimasel on selleks tema arvuti. Kvaliteetse pildi loomisel on rõhk detailidel. Mida detailsem ja täpsem on mudel, seda fotorealistikum on lõpptulemus peale renderdamist.
Renderdamine
Kui 3D mudel on valmis, luuakse graafilisest mudelist fotorealistlik pilt, video või animatsioon, mida nimetetakse renderdamiseks. Renderdamine on justkui fotoka abil pildi tegemine, kompositsiooni võtted ja tehnikad on samad. Erinevuseks on, et 3D mudeldaja on loonud pildistatava objekti ja keskkonna ise. Sageli järgneb renderdamisele järeltöötlus, mis on üks ühele fotograafi pilditöötlusega. Kvaliteetse renderi loomisel on oluline valida õiged tekstuurid, detailid, kaameranurgad ja valgus, mis tekitab varje ning annab ettekujutuse ruumilisusest. Just need aspektid äratavad pildid ellu.
3D võimalused
Tootepildid
Tootjad loovad ja katsetavad pidevat uusi disaine ning tootearendus ei ole kunagi varem olnud nii kiire ja paindlik kui tänapäeval. 3D mudeldamine on lõplikult asendanud prototüüpimise aidates säästa nii aega kui raha. Graafilisel disaineril on võimalik mõne klikiga muuta mudeli kuju, värvi ja materjale. Puudub vajadus luua iga uue idee kohta reaalne prototüüp. Lisaks on kvaliteetsete 3D piltide loomisega võimalik tooted turule paisata enne tootmisega alustamist ja saada hea ülevaade turu nõudlusest ja kliendi soovidest, mis aitab märkimisväärselt vähendada riske.
Arhitektuursed interjööri-,eksterjööri- ja aero 3D pildid
Staatilised 3D pildid on kõige levinum visualiseerimise vorm, millega on võimalik kujutada ehitamata hooneid. Kõige sagedamini kasutatakse arhitektuurseid 3D pilte uusarenduste müügil. Pildi valimisel on oluline lähtuda projekti eesmärgist, tugevustest ning siis need piltidel esile tuua. Kui kinnisvara tugevuseks on tema asukoht, võiks luua 3D pildi linnulennult, mis annaks edasi ka ümbritsevat keskkonda ja paiknemist linnaruumis. Sama oluline on piltidel luua emotsiooni, nt. kujutada perekonda hoovis piknikku pidamas, mis võimaldab potentsiaalsel kliendil ennast vaimusilmas kinnisvara omanikuna kujutada.
3D plaanid ja lõiked
3D plaanid ja lõiked annavad tervikliku ülevaate ruumide paiknemisest ja suurustest. Need aitavad luua ettekujutuse interjööri kujundusest ning esitlevad detaile, mida 2D joonised edasi anda ei suuda.
3D animatsioon
3D animatsiooni abil loome ehitistest ja keskkonnast tervikliku ettekujutuse video pildina. See võimaldab viia vaatleja jalutuskäigule hoonesse, millest on olemas vaid visioon või eksisteerib alles joonistel. 3D animatsiooni abil on võimalik anda kiiresti terviklik ülevaade suuremahulistest projektidest ning on suurepärane võimalus toodete tutvustamiseks.
360° panoraam
360⁰ panoraam interaktiivne visuaal, mis loob põneva ruumikogemuse. Näpu liigutuse abil on vaatlejal võimalik virtuaalses 3D-mudelis ringi liikuda, avastada interjööri detaile ning luua ettekujutus ruumi mahukusest.
3D modelleerimise tulevik: V-ray ja AR
3D visualiseerimise tulevik hõlmab endas VR (ehk virtuaalreaalsuse) ning AR (ehk liitreaalsuse) põimumist. Need võimaldavad objekte kogeda reaalajas ning viivad objektide disainimise kui ka müümise täiesti uuele kvaliteedi ja kiiruse tasemele. Kindlasti mängivad tulevikus suurt rolli ka nutiprillid, mille abil saab kõiki konstruktsiooni, hoone või toote nurki VR-keskkonnas hõlpsasti vaadata, tajuda, nautida ja muuta vastavalt vajadusele.
3D visualiseerimine on loonud tohutult võimalusi väga erinevatele valdkondadele – alates toote disainist kuni kinnisvara müümiseni. Kuid tehnika areng ei peatu kindlasti siin. Hetkel tundub järgmiseks suureks trendiks olevat V-ray ja AR, mis muutub üha enam kättesaadavaks ja hinna poolest talutavamaks. Ootame põnevusega, millised uued võimalused meil tulevikus 3D visualiseerimisega tekivad.